Výukové programy pro ZŠ
- obsahovou ucelenost programů na témata z oblasti přírodovědy, ochrany přírody, ekologie a dalších
- pestrost dosaženou střídáním aktivity přemýšlivých, soutěžních, tvořivých či pohybových
- opakování a prohlubování školního učiva a jeho rozšíření o nové aspekty
-
délka programu: 120 minut
-
cena: 25 Kč za žáka
-
s sebou: sportovní oblečení (některé programy probíhají při pěkném počasí v terénu)
-
místo konání: Centrum ekologické výchovy Podskalí
- POJĎTE S NÁMI DO LESA
Ukážeme si, co všechno může být les a jak vypadají jednotlivé druhy lesů. Navštívíme některé lesní rostliny a živočichy, naučíme se poznávat stromy nejen podle listů. Řekneme si, proč a jak je pro nás i pro přírodu les užitečný a jak jej chránit.
Hlavní témata: druhy lesů, lesní rostliny a živočichové
- TEČE, TEČE VODIČKA
Dozvíme se, jak koluje voda na naší planetě. Pod vodou i nad vodou poznáme některé živočichy a rostliny. Řekneme si, proč je voda v přírodě důležitá a jak ji udržet čistou a zdravou.
Hlavní témata: koloběh vody, význam vody v přírodě, vodní rostliny a živočichové
- U NÁS ZA HUMNY
Seznámíme se s živočichy, kteří žijí nedaleko našich domovů. Podíváme se na důvody, proč jim ubývá přirozené životní prostředí, a na způsoby, jak tomu zabránit. Ukážeme si některé ohrožené živočichy naší republiky. Povíme si o schopnosti adaptace některých živočichů a o jejich přizpůsobení životu ve městě.
Hlavní témata: synantropní živočichové, ohrožení živočichové ČR, adaptace
- NA STATKU
Uděláme si výlet do minulosti na staročeský statek, na kterém se seznámíme se způsobem hospodaření našich předků. Podíváme se, která hospodářská zvířata chováme dnes, jak a pro jaký užitek. Zkusíme poznat některé polní plodiny.
Hlavní témata: život rolníka v minulosti, hospodářská zvířata, polní plodiny
- SEDM BAREV DUHY
Povíme si, co to je vzduch a atmosféra. Ukážeme si, jak vzniká déšť, sníh, vítr a zvláštní atmosférické jevy jako je duha nebo fata morgana. Řekneme si, proč je vzduch důležitý pro život kolem nás, a jak ovzduší chránit před znečištěním.
Hlavní témata: atmosféra, atmosférické jevy
- BUDE ZIMA, BUDE MRÁZ
Podíváme se na to, co dělají rostliny a živočichové v zimě. Povíme si o zimních spáčích a nespáčích. Ukážeme si, jak jsou zvířata přizpůsobena na zimní počasí, co jedí a podle čeho je můžeme v zimě poznat. Vyrobíme si krmítko pro ptáky.
Hlavní témata: zimní spánek, stopy, pobytová znamení, ptáci na krmítku
- VODA, VODĚNKA
Podíváme se na vodu ve všech jejích třech skupenstvích. Vyzkoušíme si, co všechno udrží hladina, vyrobíme si vodní kompas, poměříme hustotu vody s jinými kapalinami, prozkoumáme vlastnosti ledu.
Hlavní témata: fyzikální vlastnosti vody
- VZDUCH
Ukážeme si, co zajímavého se dá dělat se vzduchem okolo nás. Nafoukneme balónek bez použití úst, demonstrujeme si tlak vzduchu, ve sklenici stvoříme mrak. Vyrobíme si kouzelnou spirálku a létající vrtulníček.
Hlavní témata: fyzikální vlastnosti vzduchu
- VĚDA KOLEM NÁS
Vyzkoušíme si jednoduché fyzikální a chemické pokusy. Roztančíme rozinky, nafoukneme rukavici chemickou reakcí, napíšeme vzkaz tajnými písmem. Ukážeme si kouzla s hořící svíčkou a využijeme setrvačné síly a statickou elektřinu.
Hlavní témata: jednoduché fyzikální a chemické pokusy
- MIKROSVĚT
Podíváme se na nejmenší živočichy a rostlinky kolem nás. Vyzkoušíme si, jak vypadá příroda pod lupou a mikroskopem. Vyrobíme si vlastní preparáty, které budeme zkoumat.
Hlavní témata: mikrosvět, práce s lupou a mikroskopem
- ŽIVÁ ZAHRADA
Celý program strávíme na zahradě, kde se nejdříve zaměříme na stromy. Poté si všimneme různých druhů ptačích budek, zahrajeme si pohybovou ptačí hru. Přiřadíme cedulky k bylinkám na bylinkové spirále. V hmyzím hotelu zjišťujeme, které druhy hmyzu jej mohou obývat a které nikoliv. Lovíme půdní bezobratlé a určujeme je.
Hlavní témata: druhy rostlin a živočichů na zahradě
Ekologické výukové programy